Samorządowe Liceum im. C.K. Norwida w Stalowej Woli

wrzesień

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

26 września to dzień, w którym Rada Europy chce zachęcić 800 milionów Europejczyków z 47 krajów do nauki języków obcych – niezależnie od wieku. To, jak Europejczycy będą uczyć się języków obcych, nie ma najmniejszego znaczenia. Ważny jest zapał i świadomość czekających korzyści. Wydarzenia organizowane 26 września mają uświadamiać istotne znaczenie wielojęzyczności w jednoczącej się Europie.

W dniu dzisiejszym, tj. 26 września w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków ogłoszony przez Radę Europy w 2001 w celu zwrócenia szczególnej uwagi na znaczenie nauki języków obcych. W radosnym świętowaniu tego Dnia wzięły udział klasy drugie naszego liceum, które uczą się języka angielskiego, niemieckiego i francuskiego. Klasy, poprzez swoich reprezentantów, wzięły udział w quizie językowo-kulturowym, następnie dzielnie próbowały swoich sił odczytując łamańce językowe oraz próbując odgadnąć, z jakich języków europejskich wzięły się w naszym rodzimym języku słowa takie jak: „szlafrok“, „marynata“ czy „wiedźma“. W czasie jednej z konkurencji uczniowie musieli wykazać się znajomością flag państw europejskich, a na koniec zaprezentować przygotowaną przez siebie wersję piosenki obcojęzycznej w dowolnej oprawie i interpretacji. Zmagania drugoklasistów oceniało jury w składzie: pani Celina Zarzycka, pani Renata Pajura i pan Bernard Sławiński. Obradom jury przewodniczyła pani wicedyrektor Monika Ciołkosz. Konkurs wygrała klasa 2A, która zdobyła największą ilość punktów i w porywający sposób zaprezentowała przebój grupy Queen „I want to break free“. Organizatorki imprezy, pani Małgorzata Buława i pani Małgorzata Olejarczyk, serdecznie dziękują wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu konkursu, a szczególnie wydawnictwom Oxford University Press i Macmillan za przekazanie nagród dla zwycięskiej drużyny. Podziękowania również dla pani Anny Barańskiej-Kluk, która pomogła przy opracowaniu quizu lingwistyczno-kulturowego z zakresu języka francuskiego i przygotowaniu dekoracji.

DO WAKACJI 2020 POZOSTAŁO