grudzień

"Czytanie klasyki w języku angielskim, niemieckim i polskim" - projekt lingwistyczny

W dniach od 23 listopada do 20 grudnia 2018 r. realizowany był w klasach licealnych  projekt, mający na celu dbałość o różnorodność w nauce języka obcego. Projekt zakładał przede wszystkim poznanie języka obcego literackiego. Miał na uwadze również to, że proces czytania buduje fundament pod dwie pozostałe aktywności ucznia tj. pisanie i mówienie w języku obcym i polskim.
W tym celu biblioteka zakupiła w ramach NPRCZ  literaturę angielskojęzyczną i niemieckojęzyczną, jak również korzystała z tekstów mówionych poezji niemieckojęzycznej umieszczonych w  zasobach internetowych.  Uczniowie czytali we fragmentach zarówno po angielsku i polsku  „Rozważną i romantyczną”, „Ostatni Mohikanin”, „Przygody Sherlocka Holmesa” i „Drakulę”. Przed czytaniem wybranych utworów poezji niemieckiej okresu romantycznego takich, jak „Rękawiczkę”, „Fausta”, „Prometeusza”, „Króla Olch”, „Odę do radości” i „Loreley” wysłuchali interpretacji tekstów w wykonaniu  znanych aktorów.
W projekcie brały udział klasy 1C, 1D, 1F, 1G, 1H, 2D, 2F, 2H, 3D, 3F i 3G, oraz nauczyciele języków obcych M. Buława, A. Giec-Rej, E.Król, M. Olejarczyk,  M.Szarama, A.Tracz, D.Witaszek, T.Zontek i nauczyciele bibliotekarze  A. Budkowska i J. Piwnicka.